نه به پلاک تاریخی

پنج‌شنبه 13 مهر 1396 ساعت 00:59

یکی از بزرگترین مشکلات در صنعت و بازار خودروی کشور، عدم حضور افراد متخصص و دلسوز در جایگاه های مختلف است. بعد از گذشت نزدیک به چهل سال از انقلاب و دگرگونی نظام مدیریتی و تغییر بسیاری از مسایل که تعریف و توضیحشان به حق در حوصله این مطلب نمی گنجد، می گذرد. با توجه به این موضوع شکلی که امروزه از وضعیت صنعت اتومبیل و شرایطی که از بازار این وسایل نقلیه شاهد آن هستیم، نشان می دهد هیچ فعالیت نتیجه بخش و مفیدی در این سال ها صورت نگرفته است. اگر هم کار مفیدی انجام شده باشد به صورت مستمر و گسترده نبوده است.

بعد از گذشت این مدت هنوز امکان خرید خودروی استاندارد و با کیفیت معمولی برای خانواده ای با درآمد متوسط وجود ندارد. امروزه برای خرید یک پژو 405 که طراحی آن در سال 1987 و در کشور فرانسه صورت گرفته است، باید حدود 30 میلیون تومان هزینه پرداخت شود. خودروی با کیفیت بسیار پایین و ایمنی ضعیف و کیفیت سواری نه چندان رضایت بخش و تقریبا خودرویی بدون آپشن.

کیفیت قطعات، مواد مصرفی و به طور کلی کیفیت ساخت خودروهای ساخت داخل در سال های اخیر به شدت افت کرده است و از نظر افراد مختلف خرید بسیاری از این خودروها  با کیفیت و شرایط فعلی به هیچ وجه منطقی نیست.  (از حدود سال 89 به بعد که ارتباط ما با کشورهای سازنده خودروها تقریبا قطع شد، برای تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید خودرو دست به دامان چینی هایی شدیم که به ازای پول حاضر به تولید هر محصولی هستند...)

در سال های گذشته، چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن، خودروهایی بسیار مرغوب و اصیل از خودروسازان برتر جهان، به صورت عمده یا محدود  وارد کشور شده اند و بسیاری از آن ها همچنان سالم بوده و بدون هیچ مشکلی قابل استفاده هستند. بسیاری از مردم هنوز از این خودروهای قدیمی به عنوان وسیله نقلیه روزمره استفاده می کنند. بسیاری از مردم با درآمد اندک خود با دلسوزی و زحمت فراوان از آن ها نگهداری می کنند.

تعدادی از خودروهای قدیمی و کلاسیکی هم در ایران وجود دارند که به همت افرادی دقیق، خوش سلیقه و دلسوز، از زیر انبوه گرد و خاک بیرون کشیده شده، زنگار از آن ها زدوده و جانی دوباره به آن ها بخشیده اند. به لطف این عده امروزه میبینیم که اتومبیل های بسیار ارزشمند با دقت فراوان و کیفیت بسیار بالا بازسازی شده به قول معروف"مثل ساعت کار می کنند"! خودروهایی از دهه های  1960، 1970 و در بعضی موارد حتی قدیمی تر چنان با دقت از آن ها نگهداری شده یا بازسازی شده اند که می توان با اطمینان به مراتب بیشتر  بیشتر و غیرقابل مقایسه ای نسبت به خودروهای تولید سال ایران خودرو و سایپا از آن ها استفاده کرد.

بنابراین در حال حاضر خودروهای قدیمی گوناگون با کاربری ها بسیار متفاوتی در کشور وجود دارد که توسط افراد مختلف با دیدگاه های متفاوت نگه داری و استفاده می شوند.

بازار خودروهای نو کشور با محدودیت های بسیاری رو به رو است. از تعرفه های نابخردانه و کیفیت پایین خودروهای ایرانی و چینی که بگذریم، بسیاری از خودروسازانی که در گذشته در ایران حضور داشته اند در حال حاضر به هیچ وجه حضور ندارند. از طرفی اتومبیل های ساخت آمریکا در ایران قابل عرضه نیستند. حجم موتور های بالا نیز در بازار خودروهای نو مورد تایید مراجع قانونی محترم مربوطه نیست.

بسیاری آلودگی هوای شهرهای کشور را به گردن خودروهای کلاسیک و اصیل دوست داشتنی می اندازند، این در حالی است که بسیاری از آن ها به راحتی توسط مراکز معاینه فنی، برگه معاینه را دریافت می کنند. موتورسیکلت های قدیمی را که به استناد به گزارش ماهنامه صنعت حمل و نقل، 5 تا 8 برابر خودرو یی با استاندارد یورو 2 آلاینده تولید می کنند را فراموش  کرده اند... موتور سیکلت هایی که علاوع بر آلوده کردن هوا، آزار دادن گوش های شهروندان را نیز به خوبی بلدند. سوخت بی کیفیت را فراموش کرده اند...

حال عده ای در حال تصویب مصوباتی هستند برای محدود کردن این خودروهایی که بعضی از آن ها با خون دل جمع شده اند بازسازی شده اند یا از آن ها نگه داری می شود. مصوباتی که تردد و بسیاری موارد دیگر این خودرو ها را محدود خواهد کرد. محدودیت هایی که مالکیت این خودروها را زیر سوال می برد. قوانینی که هیچ مالکی آن ها را نمی پسندد. البته هنوز متن نهایی چنین قوانینی منتشر نشده است و امیدوارم در صورت تصویب به ضرر هیچ کس نباشند، اما راه منطقی و عاقلانه آن است که اگر قرار باشد برای جامعه ای هر چند کوچک تصمیمات کلانی گرفته شود، نمایندگانی از میان همان جامعه ی هدف نیز در فرآیند این تصمیم گیری حضور داشته باشند. چنان که در جوامع پیشرفته تر  قانون گذاران هر کشور  از میان مردم همان انتخاب می شوند. (صرف نظر از عملکرد صحیح یا غیر صحیح این ساختار ها)

من به عنوان کوچکترین عضو از خانواده خودرونویسان ایران از تک تک مالکین و دوست داران خودروهای کلاسیک تقاضا دارم در صورتی که مفاد قوانین جدید در دسترس عموم قرار گرفت و کوچکترین مغایرتی با حقوق عادی و اولیه آن ها مشاهده شد، نسبت به حقوق خود اقدام کرده و از مسولان تقاضای راهکار متفاوت و به حقی را داشته باشید چنان که تا پیش از این بر آن بودید. اما باید با تمام حواس مراقب سو استفاده ها و توطئه ها بود و این اعتراض هایمان از چهارچوب خود خارج نشود و باعث تخطی از  قوانین کشور نشود. در چهارچوب حفظ آرامش و شئون مختلف از حقوق خود دفاع خواهیم کرد.