اندر فواید بی تفاوت ننشستن!

جمعه 6 مرداد 1396 ساعت 19:38

روزهای پایانی فروردین ماه بود که از گوشه و کنار زمزمه ای به گوش می رسید مبنی بر اجرای قانونی که به موجب آن تمامی اتومبیل های کلاسیک مجبور به دریافت پلاک تاریخی می شدند. البته در اینجا قصد ندارم به بررسی قانون مذکور، معایب آن و احیانا نکات مثبتش بپردازم ولی به همین بسنده می کنم که تقریبا تمام  مالکین خودروهای کلاسیک و علاقه مندان واقعی آن ها به شدت با اجرایی شدن آن مخالف بودند.


بعد از این که شایعه جدی شدن این قانون قوت می گرفت، تعدادی از مجموعه داران و کسانی که نسبت به عواقب اجرایی شدن این قانون آگاهی داشتند به سرعت دست به کار شدند و با برگزاری یک دورهمی در حاشیه گردهمایی خودروهای فولکس در پارکینگ آزادی، مورخ جمعه اول اردیبهشت ماه، موجبات شکل گیری کمپین "نه به پلاک تاریخی" را فراهم آوردند. در آن روز بیش از یک هزار امضا جمع آوری شد که در رسانه های مختلف نیز بازتاب مناسبی داشت. هدف این کمپین عدم پذیرش پلاک تاریخی و درخواست راه حلی جدید از مسئولین بود. در نظر داشته باشیم که در آن روزها، قانون مذکور در حال پشت سرگذاشتن مراحلی بود که پس از آن تصویب و لازم الاجرا می شد!


تعدادی از کلاسیک سواران و مجموعه داران به نمایندگی از سایرین و تمام افرادی که در این کمپین  شرکت کرده بودند، با جدیت تمام نسبت به پیگیری مطالبات خود اقدام کردند. رفت و آمدهای متعدد به سازمان ها و ارگان های مختلف صورت گرفت و جلسات بسیاری برگزار شد. در این جا باز هم از پرداختن به جزییات و چگونگی پیشرفت کارها خودداری می کنم، اما نکته ای که بسیار حائز اهمیت است، به نتیجه رسیدن این پیگیری ها در این مرحله است. بله  آگاهی و پیگیری به موقع جامعه کلاسیک سواران، منجر به توقف اجرایی شدن  قانون مذکور شد و همچنان این اقدامات تا رسیدن به نتیجه مطلوب و نهایی در حال پیگیری است. من به عنوان عضو کوچکی از جمع علاقه مندان اتومبیل های کلاسیک، برای این دسته از دوستان آرزوی موفقیت دارم.


چرا بررسی این موضوع بسیار مهم است؟


وضعیت صنعت خودرو و بازار خودرو در کشور، نه تنها فاصله بسیار زیادی با استانداردهای جهانی دارد بلکه حجم بالایی از حقوق اولیه مردم نیز در این زمینه در حال پایمال شدن است. به بیان دیگر عده ای سودجو، برای به دست آوردن حداکثر نفع ممکن، جایگاه های مدیریتی مختلفی را در صنعت و بازار خودرو به دست گرفته اند و بدون در نظر گرفتن حقوق ابتدایی شهروندان و مالکان خودرو، اقدام به وضع قوانین بی پایه و اساسی کرده اند، هر چند خودشان نیز گه گاه ناچار به زیر پا گذاشتن قوانین خود و زیر سوال بردن آن ها می شوند.


اما چرا در دهه های گذشته هیچ برخوردی با این اقدامات نابخردانه  و سودجویانه صورت نگرفته است؟


پاسخ این پرسش بسیار ساده و کوتاه است:

بی تفاوتی!


اگر چه این اتفاق در مقیاسی بسیار کوچک رخ داد و مالکین خودروهای کلاسیک با اقدام به موقع و هوشیاری توانستند مانع از پایمال شدن حقشان شوند، اما این مساله نشان دهنده آن است اگر جامعه ای با آگاهی و عدم بی تفاوتی در پی مطالبه حقوق خود برآید، قطعا به نتیجه خواهد رسید.اگر نبود، هشیاری به موقع عده ای آگاه و جهت دهی این عده به صدای اعتراض دیگران، هیچ گاه این موضوع در مسیر بهبود و مطالبه حقوق قرار نمی گرفت، چنان که شاهد هستیم قوانین بی پایه و اساسی مانند محدودیت واردات خودرو بر اساس حجم موتور، تصویب می شوند و بدون هیچ مشکلی به  اجرا در می آیند و کم هم نیست چنین مصوبات ناعادلانه ای که در طول سال های گذشته در موضوعات مختلف تصویب شده و یکی پس از دیگری با اعمال محدودیت بی پایه و اساسی، مانع از رسیدن مردم به حقوق طبیعی خود می شوند.


لذا تا بی تفاوتی هست، باید انتظار هر گونه قانون و سو استفاده ای را نیز داشته باشیم...


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد