چه روغن موتوری مناسب است؟

چهارشنبه 20 آبان 1394 ساعت 22:40

اولین قدم در طول عمر و تضمین کارکرد موتور اتومبیل انتخاب روغن موتور مناسب است. حال این سوال مطرح می شود که در میان انبوه توصیه ها از سوی مکانیک و دوست و آشنا، چطور روغن مناسب خودروی خود را بشناسیم؟


پاسخ بسیار ساده است: دفترچه راهنمای اتومبیل.


روغن موتور بر اساس دو معیار اصلی و استاندارد مشخص می شود که سازنده اتومبیل با معرفی این دو فاکتور به شما کمک می کند تا روغن مناسب اتومبیلتان را انتخاب کنید.


در ادامه همراه ما باشید تا همه چیز را در رابطه با روغن موتور بررسی کنیم ...
 
 

اول: سطح کیفی


API  کوتاه شده عبارت American Petroleum Institute به معنی انجمن نفت امریکا است. ارتباط انجمن مذکور با روغن در معرفی سطوح کیفی روغنهای موتور است. در گذشته تنوع خودروها بسیار کمتر از امروز بود. پیچیدگی شرایط موتورها نیز بسیار کمتر از موتورهای امروزی بود در نتیجه یک روغن پایه معمولی به راحتی می توانست جواب گوی همه ی موتورهای موجود باشد. اما با پیشرفت صنایع خودروسازی و حساسیت موتورها، نیازهای متفاوتی برای انواع موتورها به وجود آمده که هر گروه از آنها به روغن مخصوص خود احتیاج دارند. به این دلیل دسته بندی ها  و استانداردهای متفاوتی برای روغن موتور معرفی شد که معروفترین و مورد اعتمادترین آنها استاندارد API است.

.

دوم: درجه گرانروی


به مقاومتی که یک مایع نسبت به جاری شدن به علت اصطکاک داخلی مولکول های آن از خود نشان می دهد، گرانروی (ویسکوزیته) می گویند. گرانروی روغن با تغییر دمای روغن، تغییر می کند و هرچه دما بالاتر برود، گرانروی آن کمتر می شود. که این معیار اثر مستقیمی بر میزان مصرف سوخت و کارکرد موتور در هوای سرد دارد. درجه گرانروی بر اساس استاندار SAE تعیین می شود.


برای درک بهتر این موضوع با استفاده از دفترچه راهنمای خودروی کیا ریو روغن موتور مناسب این اتومبیل در زمستان را بررسی می کنیم.
با توجه به جدول ارایه شده برای روغن موتور ریو سطح کیفی SH یا SG توصیه شده. گرانروی با توجه به بازه ی دمایی منطقه باید انتخاب شود. که برای مثال در زمستان در شهری مثل تهران درجه گرانروی 10w-30 مناسب خواهد بود.


API SG/SH

SAE 10w-30

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد