نحوه عملکرد ایربگ

پنج‌شنبه 1 مرداد 1394 ساعت 21:13

در این پست نحوه ی عملکرد ایربگ ها را در اتومبیل بررسی می کنیم و در می یابیم که در نجات جان سرنشینان واقعا موثر است؟


 

 

 فعال شدن ایربگ ها را با توجه به عکس زیر بررسی می کنیم:


1.       زمانی که اتومبیل با مانع برخورد می کند در مدت بسیار کوتاهی کاهش سرعت پیدا می کند و این به معنی شتاب منفی بسیار زیادی است که در اثر نیروی زیاد برخورد به وجود می آید.

2.       شتاب سنج تغییرات سرعت را تشخیص می دهد. اگر این کاهش سرعت شدت کافی را داشته باشد، شتاب سنج مدار ایربگ را به کار می اندازد. توجه داشته باشید نیروی ترمز نمی تواند به اندازه ای قوی باشد که باعث انجام این فرایند بشود.

3.       مدارِ ایربگ جریان الکتریکی را به المنت های حرارت دهنده ارسال می کند.

4.       المنت ها مواد شیمیایی انفجاری را مشتعل می کنند. در کیسه های هوایی قدیمی تر از سدیم آزید NaN3 استفاده می کردند، امروزه ایربگ های جدیدتر از مواد شیمیایی مختلفی بهره می برند.

5.       به محض اینکه مواد انفجاری مشتعل شوند حجم عظیمی از گاز های بی ضرر را تولید می کنند و به داخل کیسه نایلونی که در پشت فرمان (داشبورد) تعبیه شده روانه می کنند. این گاز های بی ضرر معمولا نیتروژن یا آرگون هستند.

6.       کیسه نایلون با پر شدن و باز شدن خود پوشش پلاستیکی روی فرمان (داشبورد) را کنار می زند و در جلوی سرنشین کاملا باز می شود. این کیسه های نایلونی با ماده ی گچ مانندی مثل پودر تالک پوشیده می شود تا به راحتی و به سرعت بتواند باز شود.

7.       سرنشین در اثر نیروی برخورد به سمت ایربگ هل داده می شود و باعث می شود که کیسه هوا به دنبال خارج شدن گاز محتوی از روزنه های کوچک موجود در لبه های کیسه هوا، کوچک شده و به اصطلاح باد خود را از دست بدهد. در طول زمانی که اتومبیل متوقف می شود کیسه های هوا باید به طور کامل تخلیه شوند.

کیسه هوا چگونه کمک می کند؟


کیسه هوا یا به طور صحیح تر supplementary restraint system (SRS) نامیده می شود که لغت "supplementary" یا "مکمل" در اینجا این مفهوم را می رساند که ایربگ طوری طراحی شده تا در محافظت شما به کمربند ایمنی کمک کند، نه اینکه جایگزین کمربند باشد. توجه داشته باشید که عملکرد ایربگ بدون بستن کمربند ایمنی بسیار خطرناک خواهد بود.


ایده اصلی ایربگ براین اساس است که به محض برخورد اتومبیل فعال شده و به طور کامل باز شود و در زمانی که سر سرنشین به کیسه هوا فشار داده شود شروع به تخلیه شدن کند، در غیر این صورت سر سرنشین بر اثر شدت برخورد با کیسه هوا شدیداً به عقب حرکت داده می شود که اثرات مرگباری در پی خواهد داشت.


کیسه هوا واقعا چقدر مفید است؟


بر اساس آمار و اطلاعات IIHS ایالات متحده، اطلاعاتی در اختیار داریم تا از مفید بودن ایربگ ها مطمین شویم:


·         از سال 2009 ایربگ های جلویی به تنهایی جان 28000 نفر را حفظ کرده اند.

·         استفاده از ایربگ در کنار کمربند ایمنی،61 درصد خطر مرگ را کاهش داده است.

·         کیسه های هوای پرده ای (side airbags) میزان مرگ و میر را 37 درصد در اتومبیل های سواری و 52 درصد در خودرو های شاسی بلند کاهش داده.

نکات مهم استفاده از ایربگ


با وجود ارتقا و بهبود طراحی ایربگ ها و تمام تکنیک های جدید خطر آسیب دیدگی تنها کاهش یافته است و به طور کامل از بین نرفته است. برای امنیت بیشتر نکات ساده و بسیار مهم زیر را در نظر بگیرید:


·         ایربگ ها به گونه ای هستند که در کنار کمربند ایمنی استفاده شوند. در یک تصادف کمربند ها نه تنها مستقیما در جهت امنیت شما عمل می کند بلکه از برخورد شدید شما با ایربگی که ناگهان باز می شود جلوگیری می کند.

·         راننده باید فاصله ی حداقلی را با غربیلک فرمان حفظ کند. فاصله 10 اینچ معادل 25.4 سانتی متر کمینه فاصله ای است که باید از فرمان داشته باشیم. از آنجایی که نزدیک شدن به فرمان در میان بانوان رایج تر می باشد. خانم ها به این نکته بیشتر توجه کنند.

·          اگر جثّه شما به اندازه ای نیست که بتوانید فاصله ی کافی از فرمان را حفظ کنید، سعی کنید با تغییر زاویه فرمان، آن را در موقعیت پایین تری نسبت به خود قرار دهید.

·         بچه ها را روی صندلی عقب بنشانید: مهم نیست که فرزندتان چقدر مایل است تا در کنار راننده بر روی صندلی جلو بنشیند، امن ترین مکان برای بچه ها صندلی های عقب می باشد.

·         ایربگ ها را بعد از هر تصادف در سریعترین زمان ممکن دوباره بازدید، تعمیر و شارژ کنید.

·         هر گونه هشدار در رابطه با سیستم ایمنی را جدی بگیرید و به تعمیر گاه های مجاز مراجعه کنید.

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد