Magnetic Ride Control

یکشنبه 11 آبان 1393 ساعت 23:31
سیستم کنترل سواری مغناطیسی یا همان" Magnetic Ride Control " (البته به شخصه معتقدم ترجمه اصطلاحات فنی و تخصصی کار درستی نیست، اما الان هم جای این حرف ها نیست ، از اصل قضیه دور نشویم ...) نوعی از سیستم های تعلیق [suspension system] است که ضربه گیر یا کمک فنر [shock absorber ] در آن، بسیار سریع تر نسبت به ناهمواری های جاده واکنش نشان داده و مطابق با شرایط مسیر تنظیم می شوند.

این تکنولوژی می تواند تا چند صد بار در ثانیه با سطوح ناهموار مسیر هماهنگ شود. در حقیقت فقط چند میلی ثانیه،30 مرتبه سریع تر از پلک زدن، طول می کشد تا هرکدام از کمک فنرها به طور مستقل و جداگانه ، متناسب با شرایط جاده تنظیم شوند. همین امر سبب شده تا سریع ترین سیستم تعلیق جهان لقب بگیرد.

نحوه ی عملکرد " Magnetic Ride Control " :
وضعیت جاده توسط سنسورها تا 1000 بار در ثانیه ثبت می شود و اطلاعات دریافتی به ECU فرستاده می شود.
( Engine Control Unit نوعی Electronic Control Unite است. در اینجا مفهوم کلی
Electronic Control Unite مد نظر است. ) پس از پردازش داده ها، نتایج به کمک فنرها ارسال شده و تغییرات جدید در وضعیت آنها اعمال می شود.

وضعیت کمک فنرها چگونه کنترل می شود؟ 
 shock absorber ها با مایع پلیمری روغنی که حامل ذرات بسیار کوچک مغناطیسی است، پر می شوند. دستورات ECU به صورت پالس های الکتریکی به کمک فنرها ارسال می شوند و در آنجا به صورت میدان های مغناطیسی در می آیند. از آنجا که مایع مذکور حاوی ذرات مغناطیسی است، تحت تاثیر میدان های مغناطیسی دچار تغییرات ناگهانی می شود و در پی آن ویسکوزیته [ viscosity ] یا گرانروی (!) تغییر می کند و در حالات متفاوتی قرار می گیرد به طوری که می تواند به سختی پلاستیک فشرده ای نزدیک شود.
برای مشاهده بهتر جزییات, عکسها را save کنید سپس  ببینید

کاهش قابل ملاحظه ی لرزش، سر و صدا و حرکات اضافی اتومبیل بر روی تمام سطوح و در تمام سرعت ها از تاثیرات استفاده از این سیستم تعلیق منحصر به فرد است. Audi,Cadillac ,General Motors از این تکنولوژی بر روی مدل های خاص خود استفاده می کنند و Ferrari در اکثر محصولات خود از آن بهره می برد.
ویدیوی کوتاهی برایتان انتخاب کردم که درک بهتری از این تکنولوژی به شما می دهد

Magnetic Ride Control
by
Cadillac

نظرات (1)
سه‌شنبه 27 آبان 1393 ساعت 22:17
همه ی اینا به لطف خدمات فیزیک داناستااااا!!!!! D:
مرسی از زحمتات...
امتیاز: 0 0
پاسخ:
خسته نباشن فیزیک دانا
سلامت باشید
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد