خودرو های پیشرو

یکشنبه 13 مهر 1393 ساعت 22:45
در این پست محصولات صنایع پیشرو اتومبیل سازی و سازگاری آنها با محیط زیست را بررسی میکنیم :

گسترش انواع آلودگی ها در محیط زیست در نتیجه؛ تلاش روز افزون دولت ها و صنایع مختلف برای جلوگیری از گسترش آن، بحران سوخت های فسیلی، استفاده از مواد بازیافتی (به علت محدودیت منابع) و همچنین اهمییت سالم بودن محیط زندگی انسان از جمله تاثیر گذارترین عوامل بر سیاست های صنایع خودرو سازی هستند و این صنایع را بر آن داشته تا تولید محصولات کم مصرف، پر بازده و اقتصادی را سرلوحه کار خود قرار دهند.
 
نتیجه این سیاست ها در سال های اخیر اقدام اکثر شرکت ها به تولید محصولاتشان با موتور های کم حجم تر و با بازده بالاتر کردند، این اقدام نه تنها قابلیت ها و توانایی های این اتومبیل های نوین را کاهش نداده، بلکه بهره گیری از تکنولوژی های روز و ابداعات گوناگونی که هر خودرو ساز در تولیدات خود به کار می گیرد، خودرو های جدید را کارآمد تر و قدرتمند تر از پیش ساخته است.
(اتومبیل های برقی و هایبرید[Hybrid]، خود مبحثی جداگانه اند که در آینده به آنها خواهیم پرداخت.)

از سوی دیگر یکی از گام های موثر در جهت کاهش مصرف سوخت، کم کردن وزن اتومبیل هاست؛ ساختن بدنه از مواد کامپوزیتی، آلومینیوم، فیبر کربن[carbon fiber] و فایبر گلاس که همگی سبک تر از فولاد هستند، همچنین طراحی ساختار ها در تمام نقاط خودرو به گونه ای که مواد کمتری به کار گرفته شود از اقداماتی است که در تولیدات جدید به همین منظور صورت می گیرد.
یکی دیگر از عوامل موثر بر میزان مصرف سوخت Drag است. (البته در اینجا منظور مقاومت بدنه اتومبیل در برابر جریان های هوا است که در هنگام حرکت باعث اتلاف انرژی می شود.)
این میزان مقاومت هوا به طراحی بدنه خودرو و موادی که سطح بدنه اتومبیل را می پوشانند( مانند رنگ و شیشه ها) بستگی دارد.

از دیگر عوامل موثر در میزان مصرف سوخت می توان سیستم ترمز، سیستم تعلیق، عایق ها، سیستم تهویه مطبوع و همچنین نوع تایرها[Tire] را نام برد.

در آینده به معرفی خودرو های نوین و تشریح طراحی و تکنولوژی های آنان می پردازیم.


نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)

نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد